Laboratorium Eksperymentów - W Trakcie

Laboratorium Eksperymentów

Poznaj z nami naukę, przekonaj się, że wiedzą można się doskonale bawić i łatwiej ją zapamiętywać.

Fizyka to szeroka i pasjonująca dziedzina, można o niej mówić przy okazji włączania żarówki czy grania na gitarze. Na naszych zajęciach okrywamy otaczający nas świat i pokazujemy, że fizyka jest praktycznie wszędzie.

Zajęcia Eksperymenty z Fizyki odbywają się w formie zabawy i różnych doświadczeń, Uczestnikami mogą być już Dzieci od 6 lat, ale zapraszamy też Nastolatków.

Zajęcia prowadzi Darek Aksamit – popularyzator nauki, edukator, pracownik naukowy Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i współzałożyciel Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, pracuje na warsztatach z Dziećmi od kilku lat.

Uczniów ze szkoły nr 109 przy ul. Przygodnej 2 w Wawrze odbieramy ze świetlicy i odprowadzamy po zajęciach.

F1 – Moje Pierwsze Eksperymenty – od 6 do 9 lat (45 minut)

Dzieci wykazują naturalną ciekawość świata – rodzice i szkoła mogą ją podsycić lub zgasić. My jesteśmy za tym pierwszym – a nic tak nie rozbudza i ukierunkowuje ciekawości niż porządne, samodzielne eksperymentowanie! Na zajęciach dzieci będą wykonywać mnóstwo doświadczeń – głównie wykorzystując materiały, które mają na co dzień w swoim laboratorium, czyli kuchni.  Proste zabawy z wodą i solą potrafią wyjaśnić dlaczego statki pływają, a mleko i płyn do mycia naczyń – dlaczego nartnik unosi się na wodzie. W trakcie takiej zabawy dzieci nawet nie wiedzą, że uczą się fizyki 🙂

F2 – Eksperymentuję-mierzę-liczę – od 10 do 12 lat (90 minut)

Skąd wiemy, z czego zbudowane są gwiazdy w odległej galaktyce, skoro nikt tam nie był? Skąd się biorą kolory i czy tęcza może być okrągła? Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego na ziemi wszystko spada, na dół, ale Księżyc i satelity nie? Na wszystkie te pytania można odpowiedzieć – wykonując eksperymenty, które pomogą zrozumieć fizykę kryjącą się za tym zjawiskiem. W połączeniu z oglądaniem filmów i animacji daje to zrozumienie otaczającego świata w bardzo przystępny sposób.

F3 – A po co mi fizyka ?! – od 13 do 14 lat (90 minut)

Młodzież w wieku 13-14 lat ma często dość wiedzy ogólnej i trudno im rozmawiać o zastosowaniach fizyki – tak, aby nie nudzić o „bloczku, równi i sprężynce”, ale pokazać na czym polega radioterapia, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, rozmawiać o lotach kosmicznych i satelitach GPS, a telefon komórkowy zamienić w narzędzie badawcze. Tymi zajęciami chcemy wesprzeć szkołę i nauczyciela a w Nastolatkach rozwinąć pasję do poznawania i rozumienia otaczającego nas świata, może wśród naszych Uczestników pojawi się nowy noblista!

Przewiń do góry