Czas dla Mamy – znajdź godzinę dla siebie, zrób masaż całego ciała i popraw swoje samopoczucie w chłodny, jesienny dzień. - W Trakcie

Czas dla Mamy – znajdź godzinę dla siebie, zrób masaż całego ciała i popraw swoje samopoczucie w chłodny, jesienny dzień.

Chcemy namówić Was, Drogie Mamy do chwili egoizmu!

Zróbcie coś tylko dla siebie i dzięki temu będziecie bardziej zrelaksowane, z większą dawką energii do sprostania codziennym wyzwaniom. Tylko nie mówcie od razu, że się nie da, że nie ma czasu, po prostu powiedźcie Rodzinie, że przez godzinę Was nie ma i zróbcie sobie ajurwedyjski masaż ciepłym olejem.

Ajurweda stawia na profilaktykę.

Ajurweda to wywodzący się ze starożytnych Indii system leczniczy, oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia. Ajurweda prezentuje holistyczne podejście do naszego zdrowia, łączy medycynę z psychologią i filozofią. W Polsce jest ciągle jeszcze mało znana, choć określenie „ajurwedyjski” w ostatnich latach zaczęło pojawiać się częściej – jest kojarzone chyba głównie z kosmetykami, które na fali zainteresowania tzw. naturalną pielęgnacją ciała zyskują na popularności. Warto dodać, że joga jest przez ajurwedyjskich lekarzy uznawana za jedno z narzędzi służących do utrzymania dobrego stanu zdrowia, wg ajurwedy wszelkie problemy ze zdrowiem są skutkiem zaburzenia równowagi w organizmie.

Zagwarantujcie sobie godzinę spokoju i dobrze ogrzane pomieszczenie!

Jednym ze sposobów na przywrócenie tej równowagi jest masaż ciepłym olejem (abhyanga). Może być wykonany przez wyszkolonego masażystę, lecz równie dobrze możemy zrobić go sobie samodzielnie – musimy tylko wygospodarować ok. godziny czasu dla siebie na wyłączność. Będziemy potrzebować oleju sezamowego z pierwszego tłoczenia (ew. oleju jojoba), ręcznika, którym wytrzemy się po kąpieli i ewentualnie starego T-shirtu do założenia po masażu (ręcznik i T-shirt nasiąkną zapachem oleju). Warto użyć dodatkowo ręcznika, żeby na nim stanąć lub usiąść w trakcie masażu, należy wziąć pod uwagę, że olej może nieco chlapać dookoła nas.

Masaż wykonujemy w dobrze ogrzanym pomieszczeniu. Będziemy masować całe ciało, nakładając na masowane części ciała sporą ilość oleju.

Wykonanie masażu.

Olej (ok. 1/4 kubka), podgrzewamy w kąpieli wodnej – powinien być mocno ciepły.

Głowa – lejemy olej na czubek głowy, potem masujemy kolistymi ruchami skórę całej głowy. Nie bójmy się oleju na włosach – one to lubią! Następnie masujemy twarz – czoło, skronie, nos, policzki i brodę. Jak najdokładniej masujemy uszy (również w środku), potem szyję i kark.

Tułów – plecy masujemy na tyle, na ile możemy sięgnąć; brzuch kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masujemy klatkę piersiową i dekolt, nie zapominamy o bokach tułowia i pachach.

Ręce – ramiona i przedramiona długimi ruchami, stawy (barkowe, łokcie, w palcach) – ruchami kolistymi. Starannie masujemy dłonie z każdej strony, dokładnie każdy palec z osobna.

Nogi – zaczynamy od pośladków, następnie podobnie, jak ręce (odpowiednio długimi i kolistymi ruchami). Stopom należy poświęcić sporo czasu, wymasować każdy palec, pouciskać podeszwę.

Wykonując masaż nie spieszymy się. Poświęcamy więcej czasu i uwagi miejscom chorym (np. określonym stawom).

Uspokoicie się i wyciszycie a Wasza skóra i włosy będą odżywione i nawilżone!

Po zakończeniu masażu siedzimy 10-15 min. w cieple (można się w coś ubrać), a później bierzemy prysznic. Używamy jak najmniej szamponu i mydła, wycieramy się delikatnie. Po kąpieli należy zadbać o to, żeby nie zmarznąć.

Masaż uspokaja i wycisza. Działa odżywczo i nawilżająco na skórę, włosy i stawy. Poprawia krążenie i trawienie, łatwiej usuwane są toksyny z ciała. Wspomaga działanie układu odpornościowego, pomaga przy migrenach, bólach głowy i stawów, problemach ze snem. Wykonanie masażu daje nam miłe poczucie, że zadbałyśmy o siebie 🙂

Monika Dymus – Instruktorka Jogi dla Dorosłych W Trakcie – Klubie Pełnym Zajęć

Przewiń do góry