Świąteczny czas i wspólne przygotowanie ozdób świątecznych

Najbliższy weekend to ostatni moment na wspólne z Dziećmi przygotowanie choćby kilku ozdób świątecznych. Czas spędzony z Dziećmi zawsze procentuje, tym bardziej, gdy znajdujemy go przed Świętami Bożego Narodzenia, bo dla wielu z nas to prawdziwie rodzinny okres i warto go razem pielęgnować.

Nasze Dzieci marzą o czasie spędzonym z nami! Dajmy im nasz czas!

Zbliżają się wg mnie najpiękniejsze święta w naszej tradycji – Święta Bożego Narodzenia. To jednak czas intensywnych przygotowań, do naszych codziennych obowiązków dochodzi jeszcze gotowanie wigilijnych potraw, robienie porządków i oczywiście kupowanie prezentów. Mądry ten, kto prezenty kupuje długo przed a nie zostawia wszystko na ostatnią chwilę. No, ale wiadomo jak jest – pęd życia powoduje, że nie zawsze myślimy o tym zawczasu. Dorośli pędzą, martwią się, stresują a Dzieci – czekają i marzą. Jak w tym wszystkim znaleźć czas i spędzić go wspólnie? Wierzcie lub nie, ale to właśnie teraz wystarczy naprawdę niewiele, aby wyczarować coś z niczego i wywołać uśmiech na buzi naszego Dziecka. Dzieci rosną i niestety często przestajemy być atrakcyjnym towarzystwem, spotykają się ze znajomymi albo spędzają czas w swoich pokojach. Cały czas powtarzam Mamom przychodzącym na zajęcia z Małej Edukacji, że to pomimo zmęczenia fizycznego najpiękniejszy okres w ich relacjach z Dzieciakami. Z przyjemnością obserwuję też jak bardzo Rodzice są zaangażowani w wychowywanie dzieci i że jest to często mądre rodzicielstwo, stawiane jasno granice, konsekwencja, cierpliwość – to wszystko, co ma ogromny wpływ na kształtowanie poczucia własnej wartości młodej osóbki. Może po prostu mam szczęście, że na nasze zajęcia przychodzą właśnie tacy Rodzice, a może rośnie świadomość wśród Rodziców, jak bardzo ważne są te pierwsze lata życia naszego Dziecka w kształtowaniu się ich charakteru i tego, jak poradzą sobie później w wieku szkolnym i dorosłości.

Niech nasze ozdoby będą „czymś z niczego”!

No, ale nie o tym. Tak naprawdę chciałabym Was Rodziców zachęcić, żebyście znaleźli trochę wolnego czasu i spędzili go na przygotowaniu wspólnie z Dziećmi ozdób świątecznych. Śniegu na razie nie ma, więc postarajmy się wprowadzić trochę magii Świąt Bożego Narodzenia do naszego domu. Inspiracji jest naprawdę wiele, ja ze swej strony polecam gorąco Pinterest. To źródło pomysłów związanych nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, tematów jest mnóstwo i znajdziemy tam dużo różnych ciekawych propozycji, jak zrobić coś z niczego przy wykorzystaniu często banalnych materiałów tj. rolki po zużytym papierze toaletowym. Mnie osobiście ujęła choinka wykonana z rolek po papierze toaletowym, do których do środka włożone zostały bombki. Możemy wyczarować płatki śniegu w pokoju naszego malucha, zrobić bożonarodzeniowy wieniec na drzwi z papierowego talerzyka i kolorowego papieru albo zrobić bombki z szyszek przyozdobionych kreatywnymi kuleczkami – takie właśnie znajdą się na mojej choince w tym roku.

Zachęcam zatem gorąco i życzę Wam wszystkim cudownego, rodzinnego czasu przy wigilijnym stole i choince z własnoręcznymi wykonanymi ozdobami.

Monika Księżakowska prowadzi zajęcia z Małej Edukacji oraz Sensoryczne Malce Harce.

Przewiń na górę