Wyłączcie telewizor, znajdźcie kredki i pokolorujcie wolną przestrzeń w sercu

Na początek może proszę o zbyt wiele, ale w tekstach na naszym blogu chcemy, co jakiś czas podpowiadać Wam proste i szybkie pomysły na nietuzinkowe spędzenie czasu – wspólna zabawa, ćwiczenia czy gra umysłowa. A dziś proponujemy: wyłączcie telewizor, odłóżcie komórkę, znajdźcie kredki i razem z Rodziną zróbcie coś innego niż zwykle.

Dzieci nazwały mnie Panią od Emocji, więc na razie przy tym pozostanę i mam dla Was emocjonalną propozycję na ten weekend.

Spróbujmy lepiej siebie zrozumieć.

Nasze codziennie życie pełne jest różnych emocji – zadowolenia, strachu, złości, smutku i wielu innych. Nie zawsze my, dorośli, potrafimy o nich mówić, czasem trudno określić nam, co właściwie czujemy. Tym bardziej Dzieci mogą mieć z tym kłopot. Zapraszam Was do wspólnej zabawy, poznawania siebie i lepszego rozumienia domowników.

Jeśli udało Wam się już znaleźć kredki, wydrukujcie kartę z Sercem pełnym uczuć (kliknij w ten link i pobierz Serce do wydrukowania) dla każdej osoby w Waszym domu i pokolorujcie wolną przestrzeń w sercu. Zastanówcie się z jakimi kolorami kojarzą Wam się poszczególne emocje, spróbujcie wyjaśnić dlaczego. Nadajcie kolor każdej emocji. Dajcie sobie i Dzieciom prawo do odczuwania wszystkich emocji. Przyjrzyjcie się, które emocje zajmują główną część Waszych serc. Postarajcie się być szczerzy w tym, co robicie, dajcie tym dobry przykład Dzieciom, tak aby kolorowa mapa Waszych serc była zrozumiana przez innych biorących udział w tej zabawie.

Często słyszymy takie pytanie – czy są złe emocje?

Gdy pytam Dzieci (Dorosłych też) czy są jakieś złe emocje, prawie zawsze słyszę „No tak, złość jest zła. I smutek. A strach jest niepotrzebny – ja niczego się nie boję”. I wtedy zaczynamy podróż. Podróż do świata emocji, gdzie odkrywamy ich tajemnice i sekrety, bo emocje to jest to, co nas określa i jak jesteśmy odbierani przez otoczenie, to sfera naszego życia, którą warto poznawać zawsze i stale.  

Pamiętajmy, że złe emocje nie istnieją. Wszystkie emocje, które odczuwamy są ważne i potrzebne. Uczucia, które nam towarzyszą mogą być przyjemne lub nieprzyjemne, ale nie są złe. Złe mogą być jedynie sposoby wyrażania emocji (złe są te sposoby, które krzywdzą innych ale o tym innym razem).

Zacznijcie dziś Waszą kolejną podróż do świata emocji kolorując Wasze serca i porozmawiajcie w domach o tym, jakie pojawiły się kolory na obrazkach. Na pewno wachlarz Waszych emocji jest dużo szerszy niż wskazana radość, smutek, zazdrość, strach, złość czy wstyd, więc jeżeli w zabawie wyłapaliście coś więcej to zapiszcie sobie i może zróbcie nowe serca, bo nasz świat to dużo więcej niż sześć emocji, od których teraz zaczęliśmy naszą podróż. Bawcie się dobrze i dajcie sobie przestrzeń i otwartość do lepszego poznania, bo każdy moment spędzony wspólnie z bliskimi wzmacnia nasze więzi.​

Agnieszka Aksamit-Oknińska – Prowadząca zajęcia Tajemnice i sekrety emocji

Przewiń na górę